W pierwszym półroczu br. PKP Energetyka S.A. sprzedała znacząco więcej energii elektrycznej, na zasadach TPA, zarówno klientom indywidualnym jak i instytucjonalnym.
Klienci indywidualni coraz chętniej wybierają ofertę PKP Energetyka S.A. W pierwszym półroczu 2009 roku Spółka odnotowała wzrost o 2670,9% wielkości sprzedaży energii elektrycznej (na zasadach TPA) w porównaniu z analogicznym okresem ur. Obecnie PKP Energetyka S.A. dostarcza im 1 046 MWh.
W pierwszym półroczu 2009 roku klienci instytucjonalni zakupili 186 223 MWh. W porównaniu z analogicznym okresem ur. stanowi to wzrost o 221,6%. Wśród nich jest Urząd Miasta Częstochowa, który od 2008 roku korzysta z usług PKP Energetyka S.A. - Zakład Staropolski. Pracownicy Zakładu wykonywali m.in. roboty związane z budową oświetlenia przy ulicy Heleny, Rejtana oraz wiaduktu drogowego na al. Pokoju. W bieżącym roku PKP Energetyka S.A. wygrała kolejne przetargi na prace związane z:
- przebudową sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia i budową oświetlenia drogowego przy ul. Sandomierskiej
- modernizacją dwóch wiaduktów w ciągu drogi krajowej DK1 (usunięcie kolizji kablowych średniego i niskiego napięcia)
- roboty energetyczne i sieciowe przy budowie kładki dla pieszych nad linią kolejową Warszawa - Katowice.
Działania podejmowane przez Urząd Miasta Częstochowa stawiane są dziś za wzór prowadzenia polityki energetycznej i oszczędzania energii. Okazuje się, że zmieniając dostawcę energii elektrycznej miasto zaoszczędziło kilka milionów złotych.
Dzięki liberalizacji rynku (w 2005 roku dla klientów instytucjonalnych oraz w 2007 roku dla klientów indywidualnych) odbiorcy mogą dowolnie wybierać dostawcę energii elektrycznej. Zawarcie nowej umowy umożliwia m.in. zasada TPA (Third Party Access) polegająca na udostępnieniu infrastruktury sieciowej przez właściciela bądź operatora stronom trzecim.
Procedura zmiany sprzedawcy energii przebiega w następujący sposób:
- Zawarcie nowej umowy sprzedawcy energii
- Przekazanie informacji o tym fakcie do operatora systemu, do którego jest się aktualnie przyłączonym
- Zgłoszenie przez nowego sprzedawcę faktu zawarcia umowy operatorowi systemu
- Powiadomienie operatora systemu o przyjęciu zgłoszenia
- Odczyt licznika przez operatora systemu
- Rozpoczęcie usługi
„Uwolnienie rynku energii to ogromna korzyść dla klientów” - przekonuje Tadeusz Skobel, Prezes Zarządu PKP Energetyka S.A. - „przykład Częstochowy pokazuje, że jest to sposób na duże oszczędności. Dziś każdy może je poczynić korzystając z zasady TPA lub podłączając się do naszej sieci, wystarczy się tylko zgłosić”.